Vörös Sándor Díszfaiskolája

A nyáron is nyíló lilaakácok faiskolája.

Több oka lehet:


  1. MAGRÓL SZAPORÍTOTTÁK
   Általában hosszabb idő /a kiültetés után 3-5év/ szükséges a virágzóképes állapot eléréséhez. A virágok mennyisége, minősége ilyenkor is bizonytalan, mert az utódok nagy száma ellenére lehet, hogy egy sem fog hasonlítani a szülőre. Ezért célszerű ivartalanul szaporított növényt  /oltványt, dugványt/ ültetni. Az oltványnál azonban ügyelni kell arra, hogy kihajthat az alany, ez különösen erős visszametszés után lehet gond. Erősebben fejlődve elnyomja a nemest. Néha az alanyról leválik az oltott rész /ahogy az az alábbi képen látszik/, az ilyenkor egy ideig lassabban fejlődik, ez is hátrányos a virágzásra. A saját gyökerű növényeknél nincs alanyprobléma, a fejlődés pedig gyors, egyenletes.

p1020018.jpg

 

2. SZAKSZERŰTLEN METSZÉS
   Alapelvként szegezzük le, hogy az erőteljes visszametszés erős növekedést idéz elő, ami ellentétes a virágképződéssel. Tovább tetézi a bajt, ha a virágrügyeket tartalmazó részeket levágjuk, mert nem ismerjük fel őket. A nálunk termesztett legtöbb fajtánál a virágrügyek nyár végére kialakulnak. A sokak által ajánlott februári metszés akár végzetes is lehet, hiszen a virágrügyek csak a 3-4. hótól válnak biztonságosan megkülönböztethetővé a csak hajtást hozóktól /következő kép/. Sokkal szerencsésebbnek tartom a tavaszi elvirágzás utáni metszést, így a következő évi virágképződést sem akadályozzuk. Augusztusban az elburjánzott részekhez óvatosan hozzányúlhatunk, hogy a rügyek több napot kapjanak. /Ritkítás, hosszú hajtások kurtítása, egyes fajták a rövid részeken nyílnak. /

 dsc00118.jpg

 

3. FÉNYHIÁNY
     Ne ültessük árnyékos helyre. Tavasztól őszig legalább 8 órát süsse a nap. Az erősen elburjánzott, besűrűsödött részeken sem várhatunk dús virágzást.

 

4. TÁPANYAGELLÁTÁS
    A kevés tápanyagtól szenvedő növény sem a virágzatot fejleszti elsősorban. A foszfor, a kálium adagolása előnyös, a sok nitrogén viszont erős növekedést idézhet elő, de amint előbb jeleztem, ez hátrányos lehet a generatív szervek képződésére.


5. FAJTAVÁLASZTÁS
     Tapasztalataim szerint a nálunk termelt fajták közül legfiatalabb korban, és az év folyamán leghosszabban a "PROLIFIC" nyílik. Faiskolámban találtam virágot az első éves gyökeres dugványon is, de a konténeres növényeken már egyértelműen bizonyítják e fajta előnyét, ami tovább fokozódik az előnytelen fényviszonyok között. A kiültetés után - más fajtáktól eltérően - már az első évben hozhat virágot. Később a tavaszi dísz után kb. 2-3 hetes pihenő következik. Azután - az idő járástól függően - akár szeptember végéig is hozza illatos virágait.


6. NAGYON LÚGOS TALAJ
Sárgul, szenved a növény, el is pusztulhat.


7. FAGYHATÁS
A késő tavaszi fagyok hatására az éppen fakadó rügyek lepereghetnek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 4
Havi: 26
Össz.: 36 008

Látogatottság növelés
Oldal: Miért nem virágzik a lilaakác?
Vörös Sándor Díszfaiskolája - © 2008 - 2024 - diszfaiskola.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »